2011. január 25., kedd

Tematikus blogok

Úgy döntöttem, hogy mostantól szeparálom a bejegyzéseimet, ezért indítottam három tematikus blogot:

Erkélynapló
Élménykonyha

Innentől mindenki eldöntheti, melyik oldalam érdekli igazán. Persze ezt a blogot sem fogom lezárni, csak innentől kicsit "szétszórtabban" fogom írni a bejegyzéseket.
Jelenleg épp ott tartok, hogy rendezgetem az új blogjaim kinézetét és néhány korábbi bejegyzést - esetleg szerkesztett, megvágott vagy újraírt formában átteszek rájuk. A későbbiekben határozott szándékom minél gyakrabban és minél érdekesebb témákkal jelentkezni mindhárom tematikus blogon.
Kedves olvasóimnak köszönöm az eddigi figyelmet és remélem, hogy a továbbiakban nem csak ebben, hanem a másik három blogban is örömüket lelik majd.

A szél és a nap

Egykor régen Szél úrfival
Fogadott az öreg Nap:
Egy vándor köpenyét melyik
Lophatná el hamarabb.
Jött a Szél, s magát felfúván
Zúgott-búgott, mint csak tudta,
A köpenyt úgy húzta, fútta.
Hát a vándor mit csinál?
Elébb ugyan félelmében
Ijedten kap fûhöz, fához,
De a köpenyt majd a vállhoz
Szorítgatja, s odébáll.
Mosolyog a jó öreg Nap,
S hõ sugárral, fényes-szépen
Megindul a tiszta égen.
Hát a vándor mit csinál?
Lassabban megy, meg is izzad
A meleget alig állja,
Majd a köpenyt földhöz vágja,
S hogy pihenjen rajt‘, megáll.
Egykor régen így nyeré meg
Szél úrfit az öreg Nap;
Többet ésszel, mint erõvel.
Így közel, úgy hamarabb.

--Gyulai Pál

2011. január 5., szerda

Krumplipüré újragondolva, avagy óda a krumpligombóchoz

Tegnap vacsorára vadast készítettem. Mondjuk, nálam ez nem csak vadas, hiszen valóban vadhúsból van - vadász apukával rendelkezők előnyben -, de az eredeti receptben marhahús szerepel.
A recept amúgy rendkívül egyszerű: a szép szelethúsokat (jó minőségű hús kell: marhaszűz vagy mint nálam, vaddisznó karaj) megpirítjuk kis zsíron (NEM olajon, kérem, az olaj nem erre való - elnézést mindenkitől, aki máshogy gondolja, de a pörkölt alá tegyünk már zsírt), aztán teszünk hozzá ízlés szerint (a receptben nyilván vannak mennyiségek, de én így főzök) kockára vágott hagymát, fokhagymát, répát, petrezselymet, karalábét, zellert, petrezselyem- és zellerzöldet (tehát végülis leveszöldséget). Fűszerezzük sóval, borssal, babérlevéllel, kakukkfűvel, mustárral. Öntsünk alá egy pohár vörösbort és annyi vizet, amennyi szükséges (ezt később pótoljuk, nehogy odakapjon a hús). Ha a hús elkészült (addigra a zöldségek is kész vannak), a szeleteket kivesszük, a babérlevelet kidobjuk, a zöldségeket és a szaftot pedig összeturmixoljuk (botmixer vagy turmixgép segítségével).
Szép. Leírtam a vadas receptjét, pedig nem is az volt a téma. Vagyis közvetve mégis.
Szóval, a vadast eredetileg általában zsemlegombóccal tálaljuk - én is azt terveztem -, viszont kiderült, hogy nincs itthon olyan kenyérféle, amiből pirított kockákat tudnék csinálni, így másik alternatíva kellett. Így jutottam a krumpligombóchoz.
A krumpligombóc hasonló újragondolása a krumplipürének, mint a burgonyakrokett, csak éppen nem zsírban (oké vagy olajban) sült, hanem főzött, akárcsak a zsemlegombóc. Az elkészítése pofonegyszerű: csinálunk egy törtkrumplit (sós víz, krumpli, főzés, összetörés), teszünk bele apróra vágott petrezselyemzöldet, liszttel és tojással sűrítjük, golyókat formálunk belőle és néhány perc alatt kifőzzük egyszerű sós vízben.
Mivel a krumpligombóc íze viszonylag semleges, illetve a petrezselyemzöld révén illik is a vadas ízvilágához, tökéletes párosítás hozzá.
Jó étvágyat hozzá. Ja, és mielőtt elfelejtem, boldog új évet!