2010. december 20., hétfő

Bonbonkészítés képekkel

A karácsonyi ajándékdömping idei egyik sztárja a házi készítésű bonbon. Többféle ízesítésűt és formájút is készítettem, itt most a narancskrémes kosárkákat mutatom meg részletesen.
A narancskrémet egy egyszerű citromkrém átírásával készítettem. 2 narancs levét és reszelt héját, 15 dkg cukrot és 5,5 dkg margarint gőz felett összeolvasztunk. 
Amikor szobahőmérsékletűre hűlt, belekeverünk 3 tojást és gőz felett sűrűre főzzük. A kész krémet leszűrjük és megtöltjük vele a bonbonokat.
A bonbon a következőképpen áll össze:

1. lépés: vegyünk egy papírformát (mini muffin alakú bonbonpapír, a Corában vettük)












2. lépés: kenjük ki a formát olvasztott csokoládéval












3. lépés: óvatosan szedjük le a papírt a csokiról












4. lépés: töltsük meg a csokiformát a narancskrémmel












5. lépés: olvasztott csokival fedjük be a krémet












6. lépés: olvasztott fehércsokival díszítsük ki a bonbont

2010. december 14., kedd

Karácsonyi ajándék - a hagyományos és a modern kombinációja

Alapfeladat: kevés anyagi ráfordítással készítsünk testhezálló ajándékot a férjünknek.
Az ajándékkészítés fázisai:
  • ötlet (mivel a szóban forgó személy olvassa, ezt most nem részletezném)
  • adathalászat (google)
  • rendezés, szerkesztés (openoffice, MS Word - mindkettő többször is kiakasztott)
  • nyomtatás (ennél konkrétan a hajam téptem, mert sehogy nem akart olyan lenni, amilyet én akartam)
  • hajtogatás (ez konkrétan nem nehéz feladat)
  • rendszerezés (ezzel sincs sok gond)
  • új módszerek tanulása (segít a Discovery Channel és a youtube)
  • lyukasztás (na, itt kellett volna egy műhely meg néhány célszerszám)
  • állványkészítés (ezt Ferike élvezte különösen)
  • varrás (nehezebb, mint ahogy gondoltam, de végülis kevés hibával megvalósult)
  • tervezés (és újratervezés és újratervezés és újratervezés)
Itt járok most. Ami még hátra van, az talán a könnyebbik fele.
  • ragasztás (ez igazán egyszerű)
  • nyomtatás (ez már rutinból megy)
  • szabás (nehezítés: három különböző anyagból)
  • varrás (sok-sok-sok mintatanulmányozás és youtube után)
  • ragasztás (jó sok hibalehetőséggel)
  • feliratozás (ehhez még indigó is kell, ami persze miért is lenne)
  • mintarajzolás (na, ez már csukott szemmel is menne)
  • festés (ez pedig már igazán csak jutalomjáték)
Eme néhány egyszerű(nek tűnő) lépés után már csupán be kell csomagolni az ajándékot és reménykedni, hogy a megajándékozottnak tetszeni fog.

2010. december 3., péntek

Dobozba zárt szeretet?

Újra eljött az ünnepi "őrjöngés", amit mi persze kedvesebbnek hangzó szóval készülődésnek nevezünk. De klasszikust idézve: bárhogyan nevezzük, éppoly illatos. Érdekes szóvicc, különösen, ha a karácsonyi ünnepeket körüllengő mindenféle mézeskalács, fahéj és egyéb ünnepinek szánt illatkompozíciók is eszünkbe jutnak. Nekem inkább nagymamám mondása jut az eszembe, ami ugyan a házasságra vonatkozik, nem a karácsonyra, miszerint: ki milyen virágot szakított, azt szagolja. Na, de eltértem a témától.
Szóval ünnepek. Nálunk az ünnepek kicsit tágabb időintervallum, mert mint kiderült az ősz-tél időszak tartalmazza a családunk ünnepeinek a jó részét. Család alatt jelenleg a szűkebb, négy tagból álló közösséget (de idétlen szó) értem. Szóval, kezdünk ugye szeptemberben Vica születésnapjával, aztán jön novemberben a házassági évforduló. Majd decemberben kezd a dolog összesűrűsödni: 3-a Ferenc nap, 6-a Mikulás (mert ugye gyerekeink vannak), karácsony, ami nem mellékesen egybeesik az Éva névnappal. A szilvesztert már csak félve említem, mert esetleg a szülőknek is kellene valami kikapcsolódás... És ezeket már csak kellemes távolságból zárja le január végén Ferike születésnapja.
Szóval, ha az ember belegondol, már ennyi ünnep is elég ok (és kötelesség) az ajándékozásra. Félreértés ne essék, nem teher nekem az ajándékozás, különösen nem, ha a gyerekeimről van szó (bár meg kell mondjam, kezdem úgy érezni, hogy a sok játék kiszorít minket erről a szűk 56 négyzetméterről).
A bajom a kommunikáció hiányával van. Meggyőződésem ugyanis, hogy felnőtt testvéreink és unokatestvéreink is pontosan ugyanazokat a (jobb szó híján) "kínokat" élik át, mint mi, vagyis fogalmuk sincs, mivel oldják meg a kötelező ajándékozás kérdését.
Van ugyanis (összeszámoltam tavaly) körülbelül harminc ember, aki szerepel az ajándékozási listán. Szeretem ezeket az embereket. Nem azért ünnepeljük többé-kevésbé közösen a karácsonyt, mert muszáj, hanem, mert összetartozunk valahol mélyen. De ezeknek az embereknek a 70%-ával évente körülbelül 2-3 alkalommal találkozunk. Szomorú ezt mondani, de egyáltalán nem ismerjük már egymást. Az a néhány alkalom, amikor sikerül összefutni valahol - mamáéknál, nálunk, náluk - valóban ünnepnek felel meg. És ezzel együtt hatalmas ajándék. Akkor miért kell ezt kötelezően bedobozolni és a másik fejéhez vágni? Nem csak drága és értelmetlen - mert akit nem ismersz, annak csak óriási szerencsével tudsz pont olyan ajándékot venni, aminek tényleg örül (milyen fura, hogy a megörül és a megőrül szó alig különbözik egymástól, nem?). Szóval, nem csak drága és értelmetlen, de fölösleges is.
Én személy szerint jobban örülnék annak, ha egy tálca süti és egy cappuccino mellett leülve lenne időnk tényleg jól elbeszélgetni. Mert nekem valójában maguk az emberek hiányoznak, nem az, hogy ajándékokat hozzanak (mint mondtam, amúgy se férünk már el).
És ennek ellenére én is folytatom a felmenőink által elkezdett képmutatást, hiszen nem akarok olyan emberek lelkébe gázolni, akiknek ez egy fontos gesztus.
Talán egyszer majd lesz erőm hozzá, hogy leüljek a szeretteimmel és megbeszéljem velük ezt a dolgot. Addig viszont marad a készülődés...